WSTĘP
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, zwany dalej Regulaminem, stanowi zbiór przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny. Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach jeziora „Brzezinek Duży”, w których dopuszcza się amatorski połów ryb za zgodą uprawnionego do rybactwa. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca kartę wędkarską i dowód opłaty (Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką).
Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca kartę wędkarską i dowód opłaty.
Opłaty można uiszczać w następujących miejscach:
- w siedzibie Gospodarstwa Rybackiego, Iwona Piecek, 77-133 Tuchomie, Modrzejewo 53a
- pozwolenie można nabyć po telefonicznym uzgodnieniu, tel. 667 950 880, 661 418 340
PRAWA WĘDKUJĄCEGO NA WODACH JEZIORA „BRZEZINEK DUŻY”
§ 1
- Prawo do wędkowania w wodach jeziora mają osoby posiadające kartę wędkarską, przestrzegające zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu stosownych składek.
- Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.
- Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
- Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat.
- Młodzież do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osobyuprawnionej do opieki.
- Młodzież w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
- w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
- Wędkarz ma prawo do swobodnego dostępu do wody, a także do przybijania i cumowania do brzegu sprzętu pływającego, jeśli lokalne przepisy wydane przez uprawniony organ nie stanowią inaczej.
OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO
§ 2
- W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać: kartę wędkarską, z potwierdzeniem uiszczenia należnych opłat lub inne ważne zezwolenie uprawniające do wędkowania na danym łowisku.
- Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w § 4, 5, 7 Regulaminu. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
- W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich właściciela.
- Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pyszczków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
- Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
- Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody sportowe. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa.
- W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak np. śnięte ryby, zmiana koloru wody, plamy olejowe, nienaturalny zapach, wędkarz ma obowiązek natychmiast zawiadomić o tym użytkownika wody, policję albo najbliższy organ administracji publicznej.
ZASADY WĘDKOWANIA
§ 3
- Wędka
Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:- jednym haczykiem z przynętą, albo
- nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.
- przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm
- Przynęty
- Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
- przynęty sztuczne.
- Zabrania się stosować jako przynęt / zanęt / :
- zwierząt i roślin chronionych,
- ikry rybiej,
- Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania jako przynęt martwych ryb, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód w których zostały pozyskane.
- Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich / np. ciasta i pasty/. Do przynęt tych umownie zalicza się też sery.
- Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /.
- Sztuczne muchy to grupa przynęt sztucznych wykonanych na haczyku z jednym lub dwoma ostrzami, w dowolnej kombinacji co najmniej dwóch materiałów.
- Jako przynęty mogą być stosowane:
- Wędkowanie
- W wodach jeziora „Brzezinek Duży” można wędkować z brzegu i łodzi tylko w porze dziennej, tj. od świtu do zmierzchu /1 godz. przed wschodem słońca i 1 godz. po zachodzie słońca /.
- Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych, takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki.
- Wędkarz ma obowiązek przestrzegać limitów dziennych połowów ryb.
- Ponadto wędkarzowi nie wolno :
- przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych,
- sprzedawać złowionych ryb,
- rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,
- łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych i oznakowanych sieci i innych rybackich narzędzi połowu,
- łowić metodą "szarpaka",
- budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody użytkownika wody,
- posługiwać się sprzętem pływającym nie zarejestrowanym i nie oznakowanym zgodnie zobowiązującymi przepisami,
- łowić ryb ze sprzętu pływającego w porze nocnej / od zmierzchu do świtu /
- stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb na stanowisko,
- obcinać głów rybom przed zakończeniem wędkowania.
- Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz.
- Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z ostrożnością wypuszczone do wody, nawet gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia.
- Raków pręgowatych, raków sygnałowych oraz ryb z gatunku trawianka, czebaczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie należy wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.
- W czasie połowu ryb na przynęty naturalne zabrania się równoczesnego łowienia metodami spinningową lub muchową.
ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU
§ 4
- Łowienie ryb spokojnego żeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.
- Uprawniony do rybactwa może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym łowisku.
- Wędkarz łowiący ryby na przynęty naturalne, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
- łowiąc z brzegu - 10 m
- między łodziami - 25 m
ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH
§ 5
- Łowienie ryb drapieżnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.
- Łowiąc ryby drapieżne na przynęty sztuczne lub sztuczną muchę obowiązuje zachowanie następujących odległości pomiędzy wędkującymi:
- łowiąc z brzegu - 30 m
- łowiąc z łodzi lub brodząc - 50 m
ŁOWIENIE RYB SPOD LODU
§ 6
- Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.
- Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
- Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
- Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
- Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
- Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
OCHRONA RYB
§ 7
- Wymiar ochronny ryby stanowi długość od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej.
- Obowiązują następujące wymiary ochronne ryb
- miętus: do 25 cm
- okoń: do 15 cm
- sandacz do 45 cm
- jaź do 25 cm
- sieja do 35 cm
- sielawa do 18 cm
- sum do 70 cm
- lin do 25 cm
- troć jeziorowa do 50 cm
- węgorz do 50 cm
- wzdręga do 15 cm
- karp do 30 cm
- szczupak do 50 cm i powyżej 100 cm
- Ustala się następujące okresy ochronne ryb :
- miętus - od 1 grudnia do końca lutego
- sieja - od 15 października do 31 grudnia
- sandacz - od 1 stycznia do 31 maja
- sapa - od 1 kwietnia do 31 maja
- węgorz - od 15 czerwca do 15 lipca
- sum - od 1 listopada do 30 czerwca
- szczupak - od 1 stycznia do 30 kwietnia
- świnka - od 1 stycznia do 15 maja
- troć jeziorowa od 1 września do 31 stycznia
- Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.
- Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.
- Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk :
- W ciągu doby / , tj. od świtu do zmierzchu /1 godz. przed wschodem słońca i 1 godz. po zachodzie słońca /.
- okoń powyżej 25 cm 4 szt.
- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, sieja ,węgorz / łącznie / 2 szt.
- boleń, karp, amur biały, sandacz, szczupak, brzana / łącznie / 2 szt.
- lin 3 szt.
- świnka, certa / łącznie / 5 szt.
- jaź, kleń / łącznie /5 szt.
- W ciągu doby / , tj. od świtu do zmierzchu /1 godz. przed wschodem słońca i 1 godz. po zachodzie słońca /.
- Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby.
- Limity nie dotyczą krąpia, karasia srebrzystego.
- Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich regulują odrębne przepisy.
- Uprawniony do rybactwa w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.
KONTROLA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WĘDKUJĄCYCH W WODACH JEZIORA „BRZEZINEK DUŻY”
§ 9
- Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez :
- funkcjonariuszy Policji,
- funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej,
- członków Społecznej Straży Rybackiej,
- członków Państwowej Straży Łowieckiej,
- członków Straży Leśnej,
- członków Straży Parków Narodowych i Krajobrazowych,
- uprawnionych do rybactwa na jeziorze „Brzezinek Duży” i osoby upoważnione przez nich.
- Na żądanie kontrolujących wędkarz ma obowiązek: okazać dokumenty, sprzęt wędkarski, złowione ryby i przynęty.
- Naruszenie niniejszego Regulaminu przez wędkarza pociąga za sobą konsekwencje wynikające z ustawy o rybactwie śródlądowym.
INFORMACJE KOŃCOWE
§ 10
- Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo o ochronie środowiska / Dz. U. Nr 62 poz. 627 / i 27 lipca 2001 r. / Dz. U. Nr 100 poz. 1085 /,
- Ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. - o rybactwie śródlądowym / Dz. U. Nr 66 poz. 750 z późniejszymi zmianami /,
- Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach / Dz. U. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami /,
- Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach / Dz. U. Nr 101 poz. 444 z późniejszymi zmianami /,
- Ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody / Dz. U. Nr 114 poz. 492 z późniejszymi zmianami /,
- Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt / Dz. U. Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami /,
- Rozporządzenia Ministra środowiska z dnia 26 września 2001 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt / Dz. U. Nr 130 poz. 1456 /,
- Rozporządzenia Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 kwietnia 1995 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin / Dz. U. Nr 41 poz. 214 /,
- Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie / Dz. U. Nr 138 poz. 1559 z późniejszymi zmianami (Dz. U. nr 17 poz. 160)/.
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym.